Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 31       Lapozás: 1-10 | 11-20 ... 31-31

Intézménymutató: MINISZTÉRIUMOK >> Művelődési/Művelődésügyi Minisztérium


1957. március 6.

A nemzetiségi szövetségek arra kérték a Művelődési Minisztériumot, hogy a kultúrcsoportok utaztatására évi 6 alkalommal 1-1 hétre engedje át részükre a minisztérium autóbuszát (nemzetiségi autóbusz).

1957. november vége

A soproni színházban német estet rendeztek a Szövetség és a Neue Zeitung szervezésében, amit megtekintett a Művelődési Minisztérium képviseletében Farkas László és az NDK kultúrattaséja is. Az est nyelve a német és a magyar volt. A rendezvényről beszámolt a Kossuth Rádió és az újságok is.

1958. április 12.

A Művelődési Minisztérium Nemzetiségi Osztálya felvilágosítást kért a Szövetségtől, hogy mely településeken lehetne németül beszélő filmeket vetíteni a lakosságnak. A Szövetség válaszában 68 települést sorol fel.

1958. november

A kulturális ügyekért felelős miniszter 183/1958. M. K. 22/ M. M. sz. rendelete a nemzetiségi óvodákról. Eszerint minden olyan helységben, ahol jelentős számban élnek nem magyarul beszélő állampolgárok, nyitható nyelvoktató, vagy a nemzetiség nyelvén oktató óvoda. Ahol a szülők 2/3-a kéri, a magyar óvoda átalakulhat nemzetiségi óvodává. Amennyiben 25 gyerek szülei kérik, nemzetiségi csoport állítható fel. Mindez azonban csak akkor, ha van az adott nemzetiség nyelvén oktató óvónő.

1960. tavasz

A Művelődési Minisztérium a 44176/1960. sz. osztályvezetői körlevelében kötelezte a nemzetiségi tannyelvű iskolák vezetőit, hogy a következő tanévtől a testnevelést és a természettudományi tárgyakat magyar nyelven oktassák. Ettől fogva a nemzetiségi iskolák kétnyelvűek

1961. szeptember 27.

A Művelődésügyi Minisztérium megkeresésére a Szövetség felsorolta azokat a településeket, ahol a németek aránya elérte vagy meghaladta a 40%-ot.

1963. október 4–8.

A szigetújfalui kultúrcsoport fellépett Ausztriában a breitenfurti kultúrcsoport látogatásának viszonzására. A cserelátogatást a Művelődési Minisztérium és a Kulturális Kapcsolatok Intézete szervezte. A csoport fellépett Breitenfurtban, Bécsben és Peyerbachban.

1964. november 28–29.

A Szövetség 2. Országos Munkaértekezlete 147 küldöttel. Wild Frigyes a szocializmus eredményeinek ismertetése után kitért a magyarországi németek helyzetére. Kiemelte, hogy a Szövetség maga is tevékenyen részt vett a Tsz-szervezésekben. A megélénkülő rokonlátogatásokat egyfelől pozitívan értékelte, másfelől azonban megjegyezte, hogy ennek elkerülhetetlenül vannak negatív következményei is, úgymint a kémkedés, a német gazdasági csoda külső megjelenésének romboló hatása az itthon maradottakra. Külön kiemelendőnek tartotta a művészeti csoportok számának növekedését, és az oktatás frontján elért mennyiségi eredményeket. A Neue Zeitung főszerkesztője Hambuch Géza lett. A vendégek közt megjelent Demeter Sándor az MSZMP KB tagja és Mészáros György a Művelődésügyi Minisztérium Nemzetiségi Osztályának vezetője.

1965. január 16.

Wild Frigyes levelet intézett a Művelődési Minisztérium Nemzetiségi Osztályához, amelyben a Neue Zeitung főszerkesztője, Hambuch Géza nemzetiségpolitikai beállítottságát kifogásolta. Hambuch helyett a minisztérium, a Tájékoztatási Hivatal és a Szövetség közös állásfoglalása értelmében Nemes János lett az új főszerkesztő.

1965. október 6.

A Szövetség főtitkára a Művelődési Minisztérium instrukcióinak megfelelően közölte Povl Skadegård-dal, az Európai Népcsoportok Föderális Uniója (FUEV) főtitkárával, hogy egyelőre nincs napirenden a magyarországi németek és a szervezet hivatalos kapcsolatfelvételének ügye, s nem aktuális a szervezet vezetőinek tervezett magyarországi utazása sem.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>